Antimadde, kozmoloji dünyasının en büyük keşifleri ve en çok dikkat çeken detayları arasında yer alıyor.

 

Antimatter yani Türkçe isimlendirmesi ile antimadde, bilhassa da CERN kapsamında yapılan çalışmalar ve keşifler ile çeşitli zamanlarda gündeme geliyor.

 

Bilim dünyası için önemli bir keşif olan antimadde, aslında temel bilgilerin karşısında çok net bir şekilde durabiliyor. Bu yazımızda da antimadde hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getiriyor olacağız.

 

Antimatter-antimadde nedir?

 

Aslında açıklaması oldukça zor olsa da tanımlaması da tam zıddı olacak bir biçimde oldukça kolay olmaktadır.

 

Antimadde, teorik olarak maddenin tam zıddı olarak tanımlanabilir.

 

Yani evrendeki madde oluşumunun tam anlamıyla tersi bir oluşum, kısaca antimadde yani antimatter olarak tarif edilebiliyor.

 

Daha detaylı bir şekilde açıklama yapmak gerekirse, antimaddenin alt atomik parçacıkları, madenin sahip olduğu parçacıkların tam zıddı olacak şekilde bir araya gelmektedir. Bir başka deyişle bir mıknatısın zır uçları olarak da basitçe örneklemek mümkün olmaktadır.

 

“Antimadde nerede bulunur?” sorusuna ise ne yazık ki bu kadar basit bir şekilde cevap vermek mümkün değildir.

 

Haber Tekno tarafından yayınlanan bir makalede yer alan bilgilere göre araştırmacılar, antimadde hakkında Big Bang süreci üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

 

Big Bang yani Büyük Patlama sırasında ortaya çıktığı düşünülen bu kozmik oluşum için araştırmacıların da önemli açıklamaları bulunuyor.

 

Antimadde hakkında yapılan bu açıklamalar ile ilgili daha fazla bilgiyi de HaberTekno sitesi tarafından yayınlanan şu makalede bulabilirsiniz: Antimadde Nedir, Nerede Bulunur? {Madde ve Antimadde Hakkında Tüm Detaylar}

Antimaddeyi daha net bir biçimde anlayabilmek için normal madde hakkında daha fazla şey bilmemiz gerekir. Kısaca bir tanımlama yaptıktan sonra, konunun diğer detaylarına da geçiş yapmak, iyi bir yaklaşım olacaktır. Normal madde, hidrojen, helyum ve oksijen olmak üzere buna benzer kimyasal elementlerin temel birimi yani atomlardan meydana gelmektedir ve her elementin de bir atom sayısı bulunmaktadır.

 

Örnek verecek olursak hidrojen 1 atoma sahipken helyum ise 2 atoma sahiptir. Atom ise sürekli olarak dönen bir parçacık bütününden meydana gelmektedir. Yani daha da küçülerek giden alt oluşumlar kendini göstermektedir.

 

Söz konusu bu alt parçacıklar ise elektron, proton ve nötron olmak üzere örneklendirilebilir. Antimadde atomunda bulunan parçacıklar ise farklılık gösterir ve normal madde ile olan ayrımları da bu noktada daha da netleşmeye başlamış olur.

 

Antimaddenin atomu içerisinde bulunan parçacıklara, anti parçacık ismi verilmektedir. Tıpkı maddenin tersi olan bir oluşum olduğu gibi, alt bölümlerinde de parçacıklar anti olacak biçimde varlık göstermektedir.

 

Bu noktada da akıllara, “Antiparçacık nedir?” sorusu gelmektedir.

 

Antiparçacık nedir?

 

Öncelikle belirtmek gerekirse normal maddenin atomunda yer alan protonlar pozitif, elektronlar negatif ve nötronlar ise nötr yüklüdür.

 

Antimaddenin atomunda yer alan parçacıklar yani antiparçacıklar ise, maddedekinin tam tersidir. Örneğin protonlar maddedeki protonlar ile aynıdır ama yükü pozitif değil de negatiftir.

 

Bu oluşumları incelemek için de daha önce ismini geçirdiğimiz CERN kapsamında yer alan Large Hadron Collider isimli parçacık hızlandırıcı oluşumlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

CERN’de bulunan bu Large Hadron Collider yani LHD, çok uzun bir alana yayılan dairesel döndürme hareketi ile çarpıştırma testleri uygulamaktadır ve bu süreçte analizler gerçekleştirmektedir.

 

Bu konuda ek bir bilgi de eklemek gerekiyor. Bu bilgi ise NASA yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından geliyor.

 

NASA tarafından yapılan açıklamalara göre antimadde, yerçekimini engelleyen bir kuvvete sahip değildir ve normal madde gibi yerçekimi karşısında benzer bir süreç gösterir.

 

Bu konuda antimaddenin yerçekimi konusunda farklı bir etki oluşturduğu ifade edilmekteydi. Lakin NASA, belirtildiği gibi böyle bir durumun olmadığı konusunda açıklama yapmış durumda.

 

 

Antimadde nerede bulunur?

 

Antimaddenin oluşumu için, öncelikle antimaddenin parçacıklarını meydana getirmek gerekmektedir. Antimaddenin parçacıkları olan antiparçacıklar ise, çok yüksek hızlardaki parçacık çarpıştırma süreci ile meydana gelmektedir.

 

Bing Bang yani büyük patlama sırasında da böyle bir durumun oluştuğuna dair açıklamalar bulunmaktadır. Evrende şu an için Bing Bang benzeri bir patlama meydana gelmediği için, herhangi bir noktada mevcut antimadde olduğunu da söylemek mümkün değil gibi görünmektedir.

 

Ortaya atılan bazı teorilere göre evren ilk oluştuğu sırada ortaya çıkan antimadde ve maddenin birbirini yok etmesi gerekirdi. Ancak böyle bir şey olmadı. Durumun böyle olması da beraberinde bilim insanlarının farklı teorilerini de gündeme getiriyor.

 

Bazı bilim insanları bu iki maddenin birbirinden kaçarak varlığını koruyabildiğini iddia ederken bazı bilim insanları ise maddelerin dönüşümleri esnasında bazı dengesizlik oluşturmaları sonucunda birbirlerini yok etmediklerini iddia etmektedir.

 

Ne yazık ki şu an için bu konuda kesin bir kanıt elde edilememiştir. Günümüzde hala bu maddeler ve parçacıkları üzerinde deneyler tüm hızıyla sürmektedir. Yapılan bu deneyler ile birlikte gizemini halen daha koruyan antimadde ve antiparçacık konusunda, yeni gelişmeler de meydana gelmeye devam edecektir.