Baş ağrısı yorucu hayatta hergün daha fazla problem olarak, insan oğlunu güçsüz düşüren bir hastalıktır. Bu durumlar bir çok sağlık sorunun meydana getirdiği gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Global yaşamda en çok sık rastladığıımz hastalık belirtisi kuşkusuz olarak baş ağrısıdır.


Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler;


Kahve: Kahve doğru şekilde tüketildiğinde, tamamı ile baş ağrısına iyi gelmektedir. Kafein kan damarlarında genişlemeye yol açar alerjik reaksiyonlara karşı koyup baş ağrısına iyi gelmeyi hedefler. Ayrıca hergün içilen bir fincan kahve migren ağrılarınada iyi gelmektedir.


Karpuz: Akla meyve olarak ilk gelen şey karpuzdur. Baş ağrılarına en iyi çözümü doğru görüyorsunuz karpuz yaratıyor. Hücrelerin susuz kalmasını engelleyip hücrelere besin kaynağı oluşturarak kanı sıvılaştırarak baş ağrısına neden olan alanı iyileştirme özelliğine sahiptir.


Badem: Bademde ki magnezyum miktarı kan dolaşımını ve akışını düzenler. Serotoni hormonu olarak bilinen mutluluk hormonunu tetiklediği için badem vücuda hissiyat kazandırarak ağrının önüne geçebilir.


Yeşil salata: Salatalık yemeniz karpuzda olduğu gibi hücreleri besleyerek kan dolaşımını etkileyerek baş ağrısına iyi gelebiliyor.


Tam tahıllı ekmek: Karbonhidrat eksikliği baş ağrısına yol açabiliyor. Bunun için karbonhidrat eksikliğini gidermek için tahıl ürünlerini tüketmenizi öneririm.


Ispanak: Tansiyonu dengeler ve tansiyona bağlı ağrıları dindirir.


Süt ve yoğurt ürünleri: Vitamin olarak zengin bu ürünler, vücud üzerindeki bir çok dengesel bileşeni düzenleyerek vücudun dinç ve sağlıklı kalmasını sağlar. Yara iyileşmesinde hızlılık kazandırarak hücrelere motive verir.


Papatya çayı: Düzenli olarak papatya çayı tüketen birisi migren kaynaklı ağrılardan kolaylıkca kurtulabilir. Papatya çayını günde bir kez tüketmeniz her zaman yararınıza olacaktır.


Mantar: B2 vitamini sayesinde oldukça zengin bir bitkidir. Mantar vücuddaki asidik düzeni dengeleyerek ağrılara ve yara iyileşmelerine iyi gelmektedir. Migren kaynaklı ağrıları hafifletici özelliği mevcuttur.

 

Çok sık baş ağrısı yaşayan kişilerde, bu durum ciddi bir boyut alabilir. Yukarıda yazılanların aksine her zaman ilk doktor tedavisi şarttır. Bulantı, kusma, ayakta duramama, görme bozuklukları oluştuğu zaman kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız. Durumunuz ciddi bir boyuta gelmeden, sağlıklı günler yaşamak için kendinize bunu fazla görmeyin.