Hayatın her alanında ve özellikle inşaat sektöründe son dönemdeki hızlı artış nedeniyle, özel alanlarda da birçok farklı teknikte beton elde edilir. Parçalar, inşaat alanlarında kullanılan betonun üretim aşamalarında gösterilen kaliteye ve titizliğe göre bölünmüştür. Peki, beton soğutma sistemleri nedir ve bu sistemlerdeki en önemli hususlar nelerdir?

 

 Beton Soğutma Sistemleri Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

 

             Üretilen betonun kalitesini birçok yönden etkileyen sıcaklık, beton sistemlerinin korunması için en önemli faktörlerden biridir. Beton soğutma sistemleri, sıcaklığa karşı koruma amacı ile kurulan sistemlerinin üretim alanlarının en başında bulunmaktadır. Bu yöntemler teknik olarak, betonun ısıya maruz kalarak kalitesini kaybetmesini önlemek için kullanılır. Yaşamın devamı için yoğunlaşan inşaat sektörü, yüksek kaliteli beton malzemeler kullanılarak sağlıklı ve dayanıklı binalar ortaya çıkartmaktadır. Beton soğutma sistemlerinin tercih edilmesi ve kullanıma başlama nedenleri, ısıdan oluşan betonun kıvamının bozulmasını önlemek, beton terleme süresini azaltmak, havanın korozyon etkisi gibi nedenler sayılabilir.

 

 Beton Soğutma Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

 

             beton soğutma sistemleri çeşitlerinin başlıcası olan Chiller sistemi, sağlıklı beton üretimine en iyi faydayı sağlar. Sistemin endüstriyel ortamlarda kullanım için bir cihaz olduğu bilinmektedir. Hızlı kurulum özelliği sistemi çok farklı bir yere taşır. Sağlık ve kullanım kolaylığı ile sektörde en çok tercih edilen sistemleri arasında yer alan bu soğutma sistemi, insan sağlığına zarar vermeyen çevre dostu bir gaz sistemi ile çalışır.

 

            Yaprak buz makinesi, tonlarca ağırlık ve üretim kapasitesi ile soğutma sistemleri arasında yerini alan endüstri devleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Tatlı su hacmi ile çalışan akıllı bir sistem olarak, bu soğutma aleti endüstriyel alanlarda maksimum koruma için tercih edilir. Bu sistemlerin özellikle hijyenik buz üretim sistemi sürekli olarak buz üretme durumuna uygun olarak çalışır.

 

            Özellikle en iyi beton soğutma sistemleri İstanbul merkezli lider üretici firma olan Termodizayn firması tarafından Avrupa'nın en yüksek kalitedeki sistemlerinden biri olarak üretilmektedir ve buzu çelik ile birlikte paslanmaz bıçakla kesme metodu kullanarak üretilmektedir. Boyalı çelikten yapılmış gövdesi, soğutma ve muhafaza alanında önde gelen kalitesi ile en özel ve en tercih edilen sistemlerin üretimi gerçekleştirilmektedir.