Boşanmayı kabul ettinizboşanma avukatı vasıtasıyla boşandınız. Şimdi varlıkları bölmenin zor ve çoğu zaman hoş olmayan görevi için,tabii, televizyonu kimin ve bulaşıkları kimin aldığını kabul edebilirsiniz, ancak en zor bölüm genellikle evi nasıl “böldüğünüzdür”. Genel olarak konuşursak, ev medeni bir varlık olarak kabul edilir ve eşitliğin iki taraf arasında adil olarak bölünmesi gerekir.

Belki de ev, siz evlenmeden önce sizden biri tarafından satın alınmıştır. Bu durumda, evlilik dışı mülkiyet olarak kabul edilebilir. Ancak, eğer her iki taraf da tapuya konmuşsa veya ev her iki isminizde de yeniden finanse edilmişse, ev için başlangıçta kimin parasını ödediğine bakılmaksızın büyük olasılıkla ev sahipliği yapılacaktır. Tabii ki, evlilik sırasında birlikte bir ev satın aldıysanız, o zaman kesinlikle medeni bir mülktür ve eşitliğin bölünmesi gerekir. Evin değerini bölmenin zor kısmı, evin likit bir varlık olmamasıdır.

Çoğunlukla evde kalmak isteyeceksiniz, özellikle de yerel okul bölgesindeki okula devam eden çocuklarınız varsa ve onları kökünden sökmek ve farklı bir okula gitmek zorunda kalmak istemiyorsanız. Peki, evin mevcut hakkaniyetinin nasıl bölüneceğini nasıl belirlersiniz?

Evin Mevcut Öz sermayesi Nasıl Bölünür?

En kolay yol, evi satışa çıkartmak ve sattıktan sonra net hasılatı bölmektir. Ne yazık ki, taraflardan biri evde kalmak istiyorsa bu durumda evde kalmak isteyen taraf evin mevcut değerinin yüzde 50’lik kısmını karşı tarafa ödemek zorundadır.

Peki Evin Değerine Nasıl Karar Verirsiniz?

Emlakçılar ve gayrimenkul değerleme uzmanları evin değerini belirlemek için farklı bir metodoloji kullanır. Emlakçı, mülkünüzü yakın zamanda satılan veya şu anda satılık olarak listelenen bölgedeki diğer benzer evlerle karşılaştırır. Tipik olarak, sizinkiyle karşılaştırmak için 3 ev seçip sonra önerilen bir liste fiyatı ile gelecektir. Gerçek satış fiyatı genellikle satış işlemi sırasında müzakere edilir ve genellikle daha düşük bir satın alma fiyatı netleştirir. Emlakçı genellikle "muhtemel" satış fiyatı hakkında tavsiye istendiğinde yardımcı olacaktır.

Varlıkları Bölmek İçin Deneyimli Boşanma Avukatı Kiralayın!

Eşit bir mal paylaşımı sağlamak için evi satmak zorunda değilsiniz. Bu konuda uzman boşanma avukatı size en doğru yönlendirmeleri yapacaktır.

Boşanmaya ihtiyacınız olduğunu kabul etseniz de en dostane bölünme durumlarında bile, finans ve varlıkların bölünmesi söz konusu olduğunda işler hızla kızışabilir, çok hızlı bir şekilde çok ısınmış konular haline gelebilir. Tüm süreçte size yardımcı olmak için deneyimli İstanbul boşanma avukatı tutmanın önemini unutmayın!