Karamürsel Kültür Merkezinde düzenlenen "Cami, Şehir ve Medeniyet" konulu konferans Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Pogramın açılış konuşmasını yapan Karamürsel Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasını 'Cami, Şehir ve Medeniyet' olarak belirlemiştir. Hafta boyunca düzenlenecek farklı farklı etkinliklerle caminin bir müminin hayat bulması, bir şehrin ruh kazanması, bir medeniyetin ortaya çıkmasındaki önemine vurgu yapılacaktır. Bu vesileyle Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Daha sonra Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. İlyas Akyüzoğlu da bir konferans verdi.

Akyüzoğlu, şunları söyledi:

"Camiyi yeniden şehrin kalbine, hayatın merkezine yerleştirmenin, medeniyetin beşiği haline getirmenin yollarını arayalım. Mescidin, mabedin, hayatımızda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha düşünelim. Camiler, İslam medeniyetinin kalbidir. Medeniyetimizde hiçbir şehir, camisiz, mabetsiz düşünülemez. Peygamberimiz, Medine’ye vardığında ashabıyla birlikte Medine’nin kalbine derhal Mescidi Nebevi’yi inşa etmiştir.

Mescid-i Nebevi, Medine’nin merkezi, medeniyetin beşiği olmuştur. İlim, irfan, ahlak, sevgi, adalet, saygı, şefkat, merhamet gibi değerler, dünyanın dört bir yanına dalga, dalga bu kutlu mekandan yayılmıştır. O günden bugüne İslam beldeleri, camilerin etrafında şekillenmiştir. Hasılı cami, şehrin ruhu olmuştur."

Programa, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Öner Bahçekapılı, İlçe Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir, Altınova İlçe Müftüsü Ahmet Büyükgül, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Ekin, Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Program, aşure ikramıyla sona erdi.