İlçede faaliyet gösteren taksiciler, belediyenin 24 Ağustos'ta yaptığı taksi ihalesinde usulsüzlük yapıldığını iddia ederek, araçlarını belediye önüne çekip kontak kapattı.

Çınarcık Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdullah Gencer, yaptığı basın açıklamasında, taksicilerin mağdur edildiğini iddia etti. 

Yapılan ihaleye gözlemci olarak çağrılmadığını ileri süren Gencer, şunları söyledi: 

"Bu olay istişare edilip masaya yatırılsaydı bu noktaya ulaşmazdı. Burada 30 seneden beri bu insanlar ekmek yiyor. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre belediye ihale yapabilir sıkıntı yok. Sıkıntı, ihalenin düzgün yapılmadığı ve Çınarcık Şoförler Odasına kayıtlı olmayan insanların da ihaleye girebildiğidir. Biz başkanla konuştuğumuzda, Çınarcık Şoförler Odasına iki sene kayıtlı olmayan ihaleye giremeyecek' dedi ama baktık ki Armutlu'dan Altınova'ya kadar ihaleye herkes girebildi. Hani Çınarcık esnafı içindi, hani Çınarcık'ta bu işten ekmek yiyen insanlar alacaktı? Bunların hiçbiri alınmadı parası olan herhangi bir esnaf ihaleye girdi ve ihale şartnamesine uyan plaka aldı."

- "Şeffaf bir şekilde ihalesi yapılmıştır" 

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt da iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, vatandaşlardan ve kurumlardan gelen talep üzerine ilçede taksi ihalesinin yapıldığını söyledi. 

İlçede hizmet veren taksilerin Yalova'ya bağlı olduğunu dile getiren Kurt, şunları kaydetti:

"Çınarcık’ta bulunan arkadaşlarımız şu an Yalova taksi olarak Çınarcık'ta hizmet veriyorlar. Kendilerini ihaleye davet ettik. Çınarcık'ta bir taksi ihalesi yapıldığında öncelikli hakkın onlarda olduğunu ama hak onların derken de ihale şartları var ihaleye katılmalarını bekledik ama kimse katılmadı onlardan. Keşke katılsaydılar da herkes gibi eşit şartlarda girip alsaydılar."

Kurt, ilçede yıllardır 8 taksinin hizmet verdiğini ancak ilçe nüfusunun yaz sezonunda 300 bine ulaştığını belirterek, şunları söyledi:

"Sonuçta daha kaliteli hizmet vermek istiyoruz ve bu arada bize verilen hakkı kullanmak istiyoruz. Şeffaf bir şekilde ihalesi yapılmıştır. 24 Ağustos'ta ihaleyi yaptık. Yalova ilinde geçimini şoförlükle yapan arkadaşlar, vergi levhası, oda kaydı olan arkadaşlara hak tanıdık. Çınarcık'taki taksi sayısını 15'e çıkarmak istedik. Buradaki amaç vatandaş memnuniyetiydi. Özellikle bunu belirtmek istiyorum. 500'ün üzerinde dilekçeyle başvuruldu. Hastane yönetimi ve bütün muhtarlıklarımızdan dilekçeyle taksi ihtiyacı olduğu belirtildi. Bu bugün için değil bundan önce belirtilmişti zaten. Biz de yaptığımız çalışmalarda daha kaliteli hizmet açısından sayının yükseltilmesi gerekli olduğunu düşündük. Hazırlıklarımızı yaptık. Tamamen kanunlar çerçevesinde, en iyi şekilde, tamamen şeffaf bir şekilde gerekli olan şartları yerine getirip ihalemizi yaptık. İhaleye katılım da oldu 15 adet taksimizi verdik. İnşallah yakın sürede de göreve başlayacaklar. Tarihlerle ilgili olarak hukuki süreçlerimiz var onlar bekleniyor."