Akıllı cihazların yeri, hayatımızda ki bir kaç nedenden en önemlisi halini almıştır. Ancak tam aksine en önemlilikten geri, en çok zarar verenleride olmuştur. Özellikler çocukların eline verdiğimiz, telefonlardan bahsetmiyorum bile. Oysa ki dünyanın diğer kesimlerinde çocuklarda ki telefon bağımlılığı tedavisi, 10-13 yaş aralığı olarak kesinleşmiştir.
Teknoloji bağımlılığı olan çocuklar, günlük yaşamları boyunca hemen hemen hergün aynı şeyi yapmaktadırlar. Bazı araştırmalara göre telefon kullanımın 6 yaşlarına kadar düştüğünü göstermektedir. Bu durumların verdiği zararları gelin sıralayalım.


Telefon bağımlılığının fizyolojik etikleri;


Teknolojik olan cihazlar henüz hücre yapısı tam olgunlaşmamış bireylerde, ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Çocuklarda hızla yer edinilen bu bağımlılığın gelin vücuttaki etkilerine bakalım.


Görme sorunları,
Duruş ve iskelet sorunları oluşması,
Radyasyon yayımı,
Hareket kısıtlılığı ve kas hastalıkları,
Obezite riski,
Uyku kalitesinde bozulmalar,
olarak görülmektedir.


Telefon Bağımlılığının Psikolojik Etkenleri


Bu bağımlılık seviyesinde çocukların, eğlence aldığı kadar zarar aldığınıda görmeliyiz. Bu çocuklar için psikolojik tehditler de vardır. Çocuklar akıllı cihazları, sosyalliğe açılan bir kapı olarak görüyorlardır. Hemen hemen nerede ne görseler araştırmalar yapıp, ne olursa olsun etkilenebiliyorlar. Burada ki esas sorunlardan birisi, ergenlik dönemindeki çocukların yetişkin içerikler, ve argüman değişik objeler görmesi çocuğun gelişiminde zararlara yol açmaktadır.


Bu Bağımlılık İçin Nasıl Önlem Alınmalı


Bilgisayar ve telefon olan işlerinizi, çocukların ilgi duyacağı kısımlarda yapmayınız. Çocuğunuzun karşısında bolca vakit geçirdiğiniz o araçlar, ona merak uyandırarak onun bağlanmasını sağlamaktadır. Doğruca ebeveynlerini izleyen çocuklara, güzel ve örnek davranış sergilemiş olursunuz.
Çocuklarınızın sokak hayatını kısıtlamak, çocuğa yapılacak en kötü davranıştır. Eğlenme amacını arkadaşlarından ve oyunlarından almalı bir çocuk. Aile ile birlikte dışarıda geçirilecek zamanda, çocuğunuz için çok önemlidir. Çocuğunuzu spor salonlarına, aktivite dallarına verip, yetişmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle yeni hevesler yeni maceralar arayacaktır. Çocuklarınızı teknolojiden uzak tutmak onlara bu ithamlarda bulunmak çok yanlıştır. Sadece kısıtlayın çocuk her zaman çocuk olduğu için, bağımlılık olmadan izin vermeniz ve bu ara noktayı görmeniz çok önemlidir. Çok ciddi durumlarda Psikolog'lar yardımı ile, en kısa zamanda çözüme kavuşabilirsiniz.