Asya ve Avrupanın birleştiği yolda bir Kent olan Kocaeli Gezilecek Yerler neresi tam olarak biliyor musunuz?

Frigler, Yunanlılar, Roma İmparatorluğu, Selçuklular ve son olarak Osmanlı egemenliğine giren kadim şehir Kocaeli tarihini incelediğimizde M.Ö. 3000 lü yıllara kadar geçmişi bulunan bu tarihi kentin 12 ilçesi bulunmaktadır. İlçelere şöyle bir göz attığımızda Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel ve Kartepe’dir.

Tarihi Kent Kocaeli’de özellikle Osmanlı döneminde birçok yapıta imza atılmıştır. Bu tarihi yapıtlar arasında Yavuz Sultan Selim döneminde Mimar Sinan tarafından yapılan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Sultan Abdulhamit Döneminden günümüze kadar gelen Saat Kulesi, Sultan Abdulaziz için yaptırılan Kasr-ı Hümayün,tarihi eser dendiğinde Kocaeli’nde ilk akla gelen yer olan ve bölgede en eski yapıtlardan biri olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, turizminin göz bebeği olan Kartepe Kayak Merkezi, Milli tabiat park konumunda Ballıkayalar, Doğa Harikası Maşukiye, Bizans’dan günümüze gelen Eskihisar kalesi, yüzlerce hayvanı bünyesinde barındıran Darıca Hayvanat Bahçesi, İstanbul’a 1 saatlik mesafede ki Ballıkayalar, Kaise Wilhelm Köşkü ve nicesi Gezilecek Yerler kapsamında Kocaelinde…

Kocaeli’yi ziyaret edipte merkez ilçe İzmit’i ziyaret etmemek olur mu?

  1. Yüzyılın başlarında şimdiki bulunduğu yerleşim yerine göç eden halk o günden bu güne her yönüyle gelişen üretken ve sıcak insanların olduğu bir yere dönüşmüş durumdadır.

Peki İzmit Gezilecek Yerler dediğimizde aklımıza nereler gelmeli nerelere gitmeliyiz?

Kocaeli’nde aslında gezilecek birçok tarihi, kültürel mekân İzmit’de bulunmaktadır. Örneğin Sultan Abdulhamit Döneminden günümüze kadar gelen Saat Kulesi, Sultan Abdulaziz için yaptırılan Kasr-ı Hümayün, 18. Yüzyılın sonlarında inşa edilen tarihi Selim Sırrı Paşa Konağı, Gayret Gemi Müzesi, İzmit Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, 16. Yüzyılda yapılan Fevziye Camii, Ailenizle birlikte dinlenebilmek için ilk durağınız olacak noktalardan biri durumunda olan Seka Park, 17. Yüzyıldan kalma Saatçi Ali Efendi Konağı Müzesi gibi tarihe ayna olacak birçok değer İzmit’te bulunmaktadır.

Tatilin ve eğlencenin tadını çıkarın…