Ekran kartı, bilgisayarların ekran ayarlarını sağlayan ekranın boyutunu neleri kaldırıp neleri kaldıramayacağını belirleyen karta denir. Yapımında elektriği geçirmeyen fberglas madde kullanılır. Dışarıdan bakıldığında karmaşık bir yapıda görünen bu kartın çalışma mantığı çok basittir. Kullanıcı bir bilgisayar aldığında ilk etapta bilgisayarın kart özelliğine bakar. Çünkü bilgisayardan maksimumum performans elde etmek bu kartın kaliteli olmasıyla ilgilidir. Ekranla alakalı her şey bu kartla da alakalıdır. Ekran çözünürlüğü kaldırabileceği maksimum uygulamalar ve daha birçok şey bu karta bağlıdır. Bununla birlikte bu kartın zarar görmesi halinde sistem elemanları da otomatik olarak çalışmaz çalışsa dahi hiçbir işlevi yerine getiremez. Bu gibi durumlarda teknik servislerle iletişime geçilmeli ve bu konuda bilgi alınmalıdır.

  Akran Kartının Önemi

Bilgisayar bileşenleri olan işlemci, chipset, ram, ses kartı, Ethernet kartı ve daha birçok kart bu kartın işlevini yapmadığı durumlarda hiçbir işe yaramamaktadırlar. Ekranın çalışması ile bire bir ilgisi olan ekran kartı zarar görmesi durumunda bilgisayarın çalışmasını engeller ve birçok özelliğini devre dışı bırakır. Ayrıca bilgisayarın donanımlarının bağlantısı olan PS/2 bağlantılarında ana kart üzerindedir. Günümüzde birçok firma tarafından üretilen ana kartlar bilgisayarların kullanış amacına göre dizayn edilir. Dünya da bilinen üreticilerin başında IBM gelir. IBM ilk olmasının yanı sıra Asus, MSI ve İntel’de kart üretimi yapan şirketlerin başında gelir ve en çok tercih edilen şirketler bunlardır. 

 Ekran Kartı En Uygun Nereden Temin Edilir

Bilgisayarlar genellikle iyi kartları içerisinde barındırır. Ana kartı olmayan bir bilgisayarın çalışması da mümkün değildir. Ama siz hazır bir bilgisayar almak yerine kendiniz bir bilgisayar toplayabilirsiniz ya da hazır aldığınız bir bilgisayarın kartı sizin kullanacağınız programlar ve oyunlar için yeterli olmayabilir. Bunun için değiştirmek isteyebilirsiniz. İyi bir kart almak ve satış sonrası ürün servisinden faydalanmak istiyorsanız https://www.incehesap.com/ekran-karti-fiyatlari/   sitesine girerek bilgi alabilirsiniz. Bu siteye bakmadan ürün alımlarınızda çok büyük şeyler kaybedebilirsiniz. Her bütçeye ve kullanım amacına uygun kartlar bulabileceğiniz gibi teknik servis imkânları sayesinde ekran kartı tamirini de yaptırabilirsiniz. Bu sitede kaliteli ürünleri uzun yıllar kullanabileceğiniz malzemeleri rahatlıkla bulabilirsiniz.