Günümüzde bir çok kadın sağlıklı yaşamı göze alıp o yaşam için çaba sarfediyor. Spor, diet, ağırlık ve aktivite tarzında alanlarla ilgilenen kadınların vücudunun direnci için bu 10 vitamine ihtiyacı vardır.
Farklı vitaminlerin her biri farklı görev görmektedir ve hepsine her birey ihtiyaç duymaktadır.
Vitaminler vücudumuzun, farklı kısımlarında düzgün çalışma sağlayabilen organik işlevli bileşiklerdir. Gerekli vitamin eksikliğinden kaynaklı bir çok hastalık, gözle görülmektedir. İşte kadınların, en çok ihtiyaç duyduğu 10 vitamin;


A vitamini; Bu vitamin antioksidan özelliklere sahip olup, kemik, diş, yumuşak doku, cilt ve mukoza yapımında hertürlü bireyin ihtiyaç duyduğu vitamindir. A vitamini kronik hastalıkların önüne geçen en büyük kalkan görevi görmektedir.


B2 vitamini; Sağlıklı ve normal büyüme için bu vitamin gerekiyor. Stres ve yorgunluğu çokca azaltan b2 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirip, insan vücuduna direnç kazandırıyor. Sinirsel işlevleri geliştirmek için bu vitamin bilim alanlarında çok sıkla kullanılmaktadır. Kişiye rahatlık sağlayan vitamin kişinin beynine ferahlık veriyor.


B6 vitamini; B2 vitaminin aksine bağışıklık sisteminin temelini bu vitamin türü oluşturuyor. Bu vitamin aynı zamanda beynin hormon ve beyin kimyasallarını üretmesinde yardımcı oluyor. Ayrıca vücudda ki b6 eksikliği anemi hastalığına belirti verir.


B7 vitamini; Biotin olarak bildiğimiz bu vitamin, hücre büyümesi ve yağ asitlerini sentezlemek için kullanır ve vücudun vazgeçecemeyeceği vitamin türünden birisidir. Saç büyümesini arttrıyor olması, saç diplerinde yağlanmayı, saç kıllarının kırılganlığını azaltan bileşenlere sahip olması büyük bir avantajdır. Kemik iliği ve kemik büyümesi için vücud b7 vitaminine ihtiyaç duyar.


B9 vitamini; Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, Alzheimer, depresyon, kanser ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olan bu vitamin türü kadınların aksine bütün bireylerin almasını gerektiren bir türdür. Ayrıca hafıza sağlığını ve hücresel iyileşmeyi tetiklediği için çok yararlıdır. Gebe kadınlarda bu vitamin eksikliği sinir tüpünde kusurlara sebep olur. Aşırı sinir ile karşı karşıya kalırsınız.


B12 vitamini; Anemi hastalığına iyi gelen bu vitamin, vitamin zincirinde yer almayı başarıyor. Kalp hastalıklarının bir çoğunun önüne geçen bu vitamin türü sentezlenerek daha çok işe yarar tür yaratıyor. Bu vitamin eksikliği depresyon, konfüzyona sebebiyet verir. Bu vitaminin eksik olduğu belirtisi, dil ve ağız iltihabı olarak en yaygın olarak belirti gösterir.


C vitamin; Bilinen en güçlü bağışıklık gösterici olarak görülüyor. C vitamini hakkında herkes birazda olsa birşeyler biliyor. Bu vitamin hastalık süreçlerinin kısalmasına ve bazı hastalıklarda iyileşme sürecine götürmesine sebebiyet veriyor. Bir çok insan C vitaminine çok özen gösteriyor ve bu durum onların sağlıklı kalmasını gösteriyor. Kırmızı kan hücrelerinde eritrosit oluşumunu engelleyen C vitamini önemli rol oynar.


D vitamini; Bu vitamin türü kemiklerin kuvvetli olmasını sağlayan en önemli vitamindir. Yağda çözünür ve kalsiyum emilimini destekleyen bir vitamindir. Adet öncesi sendrom belirtilerini, önlemek için kadınların bundan vazgeçmemesini söyleyebiliriz.


E vitamini; E vitamini hücre yaşlanmasını deri kırışıklılığını önlemek için birebir bir vitamindir. Kadınların kozmetik ürünlerinin çoğunda e vitamini depoludur. Belirli kanser hücrelerini engellemek amacı ile bazı tedavilerde kullanılmaktadır.


K vitamini; Enerji veren bu vitamin vücudun bağışıklık kazanması ve dirençli ağrıları hafifletmesiyle bilinir. Çeşitli kalp hastalıklarında tedavi olarak kullanılmaktadır.