Türkiye Caferiler Vakfı tarafından Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela'da katledilmesinin bin 378'inci senesi dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.

Darıca Nenehatun Stadyumu'nda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kerbela olayının konu alındığı mersiyelerin seslendirilmesi esnasında vatandaşların göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, burada yaptığı konuşmada, dünyada savaş, kan ve göz yaşına yer olmaması gerektiğini söyledi.

Hazreti Hüseyin ve ailesinin yeryüzüne güzellik ve iyilik yaymaktan başka bir şey yapmadığını belirten Yaman, şu bilgileri aktardı:

"Biz şahidiz ki yeryüzünün efendisi olan Hazreti Peygamberimiz ve onun yol arkadaşları, bize Allah'ın davetini eksiksiz olarak getirdiler. Hazreti Peygamber ve onun ailesi olan ehlibeyt, büyük acılar çekti. Şayet biz bugün Hazreti Hüseyin'in neden yola çıktığını iyi anlarsak bugün İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı olmaz." 

Programa, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.