Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü'nce kestane ağaçlarına zarar veren gal arılarına karşı etkin mücadele konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, kestane gal arısının verim düşüklüğüne yol açan zararlı bir böcek olduğunu kestane ağacı, fidanı ve kestane çeliği ile taşınması mümkün olduğunca bu böceklerin girişinin tespitinin ardından karantinaya alınarak gerekli tedbirlerin uygulanmaya başlandığını söyledi.

Kırşehir Üniversitesi Araştırma Görevlisi Görevlisi Kahraman İpekdal ve Karantina Şube Müdürü Metin Karadağ, kestane gal arılarıyla mücadele için uygulanan proje hakkında bilgi verdi, fazla sayıda gal oluşumunun yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya neden olduğunu vurguladı.

Mücadelenin, bulaşık bölgelerden başka yerlere kestane fidanı, aşı kalemi, çelik, sırık gibi materyal nakli yapılmamasına işaret edilerek, kestane ağaçlarında zararlıya ilişkin belirtiler görüldüğünde derhal orman idaresine bildirilmesi ve karantina önlemlerine mutlaka uyulması istendi.

Toplantıya, Sakarya Orman İşletme Müdür Yardımcısı Halis Belen, Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu, Sakarya Orman İşletme Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin Koz, Karantina Şube Müdürü Metin Karadağ, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Kırşehir Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Kahraman İpekdal, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.