Gayrimenkul sektörü; özellikle konut ve işyeri fiyatlarının yakından takip edildiği bir sektördür. Bu sektöre ilişkin bu yakın takibin en önemli nedeni ise bu sektörü bir yatırım aracı olarak gören kişilerin varlığıdır.

Zira, pek çok kişi gayrimenkul sektörüne ellerindeki belli meblağı değerlendirmek için girmektedirler. Belli miktarda bir birikim elde eden pek çok kişinin ilk tercihi gayrimenkul sektörüne yönelmektir. Ellerindeki miktarı konut veya işyeri satın alarak değerlendirmek isteyen insanların sayısı özellikle ülkemizde oldukça fazladır.

İhtiyaç nedeniyle konut satın almak isteyen kişilerin genel olarak alacakları konutu nerede alacağı bellidir. İhtiyaç nedeniyle konut satın alan kişiler, genellikle ihtiyaçlarının olduğu yere yakın konumda konut satın alma davranışı göstermektedirler. Dolayısıyla, onların ülkemizin farklı farklı yerlerinde konut talepleri bulunmamaktadır.

Ancak, yatırım amaçlı konut veya işyeri satın alacak kişiler en karlı yatırımı yapmak adına, tabi ki ellerindeki miktara da bağlı olarak, ülkenin dört bir tarafındaki gayrimenkul fiyatlarını her daim incelemek durumunda kalmaktadırlar.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili fiyatlara dair yapılan fiyat araştırmalarının da artık bir çoğu diğer pek çok ürün gibi internet üstünden yapılmaktadır. İnternet üzerinden ilan verilen sitelerde yer alan konut ilanları ile insanlar, aradıkları konuta ilişkin aramalarını tamamlamaktadırlar. Bu konut ilanları sayesinde yine genel bir piyasa analizi yapma fırsatı da ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde yayın yapan en popüler internet emlak ilan platformlarında yer alan emlak ilanlarını veri tabanında bulunduran yeni bir internet emlak arama motoru kuruldu: Flatfy.

Flatfy, yukarıda saydığımız özellikleri bünyesinde bulunduran yeni nesil bir internet sitesidir. Flatfy’ın sadece bir internet sitesi olma özelliğinin yanında bir arama motoru olması nedeniyle veri tabanında yer alan tüm emlak ilanları üzerinden belli bölgelere ilişkin gayrimenkul fiyat istatistiği tutmak da mümkün olabilmektedir.

Flatfy tarafından tutulan bu istatistiki bilgiler, tamamıyla internetteki popüler emlak ilan platformlarında yer alan gayrimenkul ilanlarına ilişkin bilgilerdir. Bu bilgiler ışığında bir bölgedeki ortalama fiyat bilgisine de ulaşılabilmektedir.

Flatfy tarafından yayınlanan aylık ortalama fiyat bilgileri raporlarının Kocaeli şehrimize ilişkin olan Ocak ayı raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu raporda yer alan bilgilerin tabi ki resmi bir değeri yoktur. Ancak, bu rapordaki bilgiler üzerinden yola çıkılarak Kocaeli şehri ve ilçelerinin ortalama satılık daire fiyatları hakkında bilgi edinilebilir ve özellikle yatırım amaçlı satılık daire alacak kişilerin bu daireleri hangi bölgelerde alacağını belirlemesinde bir yol gösterebilir.

Şimdi, dilerseniz Flatfy tarafından yayınlanan Ocak ayı Kocaeli ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rapora hep birlikte bir göz gezdirerek yorumlayalım.

kocaeli ve ilçelerine ilişkin Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu

Kocaeli ve ilçelerine ilişkin Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu

Yukarıda yer alan raporda Kocaeli ilinin genel bir ortalamasının alındığı fiyatların yer aldığı bir rakam ile 7 farklı ilçesinin ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rakamlar verilmiştir. Bunun yanında, ülkemizin en büyük 2 şehri olan İstanbul ve Ankara şehirlerindeki Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları da Kocaeli’deki genel konut fiyatları ile ilgili bir fikir edinilmesi açısından tabloda bulundurulmuştur. Ayrıca, raporda yer alan konut bilgilerinden;

  • 1 room 1+1 satılık daireyi,
  • 2 rooms 2+1 satılık daireyi,
  • 3 rooms 3+1 satılık daireyi ve
  • 4 rooms 4+1 satılık daireyi

belirtmektedir.

Raporun en üst satırında yer alan fiyat, Kocaeli şehrindeki merkez ilçe ve diğer tüm ilçelerin ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin ortalama fiyatı göstermektedir.

Rapora göz attığımızda; 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Kocaeli şehrimizdeki en pahalı ortalama satılık daire fiyatına sahip olan ilçemizin Başiskele ilçesi olduğu görülmektedir. Başiskele satılık ev fiyatları, 1+1 ve 4+1 daire fiyatları haricindeki dairelerde ortalama seviyelerde iken bu sayılan daire tiplerinde Başiskele şehrindeki fiyatların ortalamadan yüksek olduğu görülmektedir. Hatta, yukarıda da belirtildiği gibi 1+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde en yüksek fiyata sahip olan Başiskele ilçesindeki fiyat ile İstanbul şehrindeki fiyat birbiri ile aynıdır. 4+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde ise Başiskele şehrindeki fiyat seviyesi, tıpkı 1+1 daire fiyatlarında olduğu gibi Kocaeli’nin genelinden yüksek bir konumda oluşmuştur. Başiskele 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarının, Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarından 23.000 TL gibi yüksek bir miktarda fazla olmasının yanında 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Başiskele’nin arkasından gelen ilçemiz ise Karamürsel ilçesi olmuştur.

Karamürsel ve Başiskele ilçelerinde bu durumun ortaya çıkmasının nedenleri olarak bu ilçelerde yerleşim yapanların buralarda genellikle yaz dönemleri bulunması olarak gösterilebilir. Yaz dönemleri bu ilçelere giden kişilerin barınma talepleri de yazlık evler olacağından dolayı daha büyük ev tiplerine yönelik talep fazla olacaktır. Bu nedenle, bu bölgelerde daha büyük ev tipleri olan yazlık ev tiplerine talebin fazla olması nedeniyle burada daha büyük evlerin fiyatları daha yüksek bir seviyede oluşmaktadır.

Rapora göre en ucuz 1+1 ortalama satılık daire fiyatının ortaya çıktığı ilçemiz ise Körfez ilçesi olmuştur. Körfez ilçesi, genel olarak ailelerin yaşamayı tercih ettiği bir ilçemizdir. Bu nedenle, bu ilçede daha küçük tipteki daire çeşitlerine dair ortalama satılık daire fiyatlarının düşük olması normal görülmelidir. Zira, buradaki evlere olan talep genellikle 3+1 dairelere yöneliktir. Nitekim, Körfez ilçemizdeki 3+1 ortalama satılık daire fiyatının seviyesi de bu çıkarımı doğrular nitelikte bir seviyede gerçekleşmiştir.

Raporda 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin dikkat çeken bir diğer husus da bu evlerin fiyatlarının neredeyse bütün ilçelerde birbirine yakın bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Kocaeli şehrimizin ilçeleri arasında en düşük 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan ilçemiz Gölcük ilçesidir.

Gölcük ilçesinde genel olarak ortalama satılık daire fiyatlarının düzeyi ilginç bir seyir izlemektedir. 4+1, 3+1 ve 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Kocaeli ilçeleri arasındaki en düşük fiyatlara sahip olan ilçemiz olan Gölcük ilçesindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatları ise nispeten yüksektir. Bu durumun nedeni olarak; Gölcük ilçemizde yer alan askeri bölgeden dolayı burada genel itibariyle memurların yaşamayı tercih etmesi gösterilebilir. Bu kişilerin pek çoğu da kurumlarına ait lojmanlarda kaldığı için kısıtlı bir ev talebi olan Gölcük ilçesinin özellikle 2+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en düşük fiyatlara sahip olan ilçemiz olması da doğal bir sonuç olarak görülmelidir. 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise nispeten yüksek olmasının sebebi olarak da burada tek başına yaşamak isteyen askeri personelin genel olarak bu tip evleri tercih etmesi gösterilebilir.

flatfy nedir

Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da kısaca belirttiğimiz gibi bir emlak arama motorudur. Flatfy ile emlak araması yapmanın en önemli özelliği ise aramanın kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan kullanıcı dostu ara yüze sahip bir internet sitesi olmasıdır. Bu sayede, diğer farklı internet sitelerindeki gibi farklı kriterler arasında seçim yapmadan kolay bir şekilde istediğiniz emlak ilanını bulabilirsiniz.

Ayrıca, Flatfy’ın dünyanın 30 farklı ülkesine yayılmış olan uluslararası tecrübesi de yabana atılmamalıdır.

Flatfy ile keyifli daire araması yapın.