Bundan kısa bir süre öncesine kadar bankalara kredi başvurusu yapıldığında hangi unsurlara göre kişinin başvurusunun değerlendirildiği bilinmiyordu. Ancak günümüzde artık herkes kredi notu kavramı ile tanıştı.  Çünkü bireylerin banka kredisi kullanmak için herhangi bir bankaya başvuru yapması durumunda öncelikle kredi notu sorgulaması yapılıyor. Kredi notunu düşük olması durumunda bu başvuru reddediliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi kredi notu ideal seviyede ya da daha yukarıdaysa başvurunun onaylanması an meselesi oluyor.

Dolayısıyla günümüzde kredi notu artık herkes için son derece önemli bir kavram haline geldi. Peki, kredi notunuzu belirleyen unsurların neler olduğunu biliyor musunuz? Öncelikle kredili ürünlerle  ilgili ödeme alışkanlıklarınızı kredi notunuzu % 35'ini belirlediğini belirtelim. Yani daha önce kullandığınız banka kredilerini düzenli olarak ödeyip ödemediğiniz kredi notunuzun % 35'i gibi son derece ciddi bir oranında belirleyici oluyor.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar Neler?

Bununla birlikte mevcut hesap durumunu ve borç durumunuz da yine  kredi notunuzun % 35’lik bir dilimini etkisi altına alıyor. Kapanmış olan krediler, teminatlı ya da teminatsız olan borç durumları ve aynı zamanda limitler  bu % 35'lik kısmı etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi mevcut borç durumunuz vahim bir tablo çiziyorsa bu durumda kredi notunuzun çok yüksek olmasını beklemeyin.

Şayet çok yakın bir zamanda kredili ürün kullandıysanız % 11 gibi bir oran  etkilenir.  Çünkü yeni açılmış olan krediler toplam kredi notunun % 11’lik bölümünü oluşturuyor. % 10’luk bölüm ise kredi kullanım yoğunluğundan oluşuyor. Bu bölümün akılları biraz karıştırdığından  söz edebiliriz. Sıklıkla kredi kullanan bir kişinin kredi notu daha önce hiç kredi kullanmamış olan birinin ya da daha az kredi kullanmış olan birinin kredi notunda daha düşük olacak. Mevcut durumunuzu bu bilgi doğrultusunda değerlendirebilirsiniz. Diğer unsurlar başlığında toplanabilecek olan hususlar da kalan % 9’luk bölümü oluşturuyor.

Eğer kredi notunuzu hemen öğrenmek isterseniz ilgili bölüme https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu adresinden ulaşabilirsinizve konuya dair daha detaylı bilgi de alabilirsiniz. Aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmek için izleyebileceğiniz yollar hakkında da detaylı bilgi bulunduğunu belirtelim.