Okulların açılmasıyla birlikte artan taşımalı sistem ve okul servislerinin trafikte oluşturacağı yoğunluk nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yollarda güvenlik önlemleri alarak bu ikazlara uyulmasını istedi. Çalışmalar kapsamında kavşak ve yaya geçidi gibi yerlerde çizgi çalışması yapıldı. Araçların azami seyir hızlarının gösterildiği hız ikaz işaretleri yol zeminlerinde gösterilerek güvenli sürüş sağlandı.

 

ÇALIŞMALAR GECE YAPILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğünce ekipler kent genelinde İzmit, Kartepe, Başiskele ve Kandıra’da asfaltlama ve onarım çalışmaları yapılan yollarda trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla yol şerit çizgisi, kasis boyama, yaya geçidi, uyarı ve ok sembolleri ile trafik levhası çalışmalarını gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar trafik yoğunluğu olan arterlerde gece yapılarak trafiğin olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçiliyor.

 

BİSİKLET YOLU BOYANDI

Kartepe, Kandıra, Başiskele ilçelerinde kasis boyama, yaya geçidi çizgileri ve engelli araç park yeri sembol çalışmaları sürdürülüyor.

İzmit Salim Dervişoğlu Caddesi ile Yahya Kaptan Mahallesi Salkım Söğüt Caddesi üzerinde bisiklet yolunda boyama çalışmaları yapıldı. Bisiklet yolu geçiş güzergahı mavi renkli çift kompenant boya ile belirginleştirilerek zemine bisiklet uyarı sembolleri uygulandı.

 

PARKLANMA ÇİZGİLERİ

Asfalt yenileme işlemleri tamamlanan İzmit Perşembe Pazarı Kavşağı, Atatürk Bulvarı üzerinde termoplastik yol şerit çizgi çalışması yapılarak gerekli uyarı sembolleri ile levha montajı tamamlandı. Atatürk Bulvarı üzerinde otobüs durağı zemini boyanarak bilinçsiz araç park etmenin önüne geçildi. Parkomat uygulanan kısımlarda araçların parklanma çizgileri yapılarak daha güvenli park sınırları oluşturuldu.

 

TRAMVAY HEMZEMİN GEÇİŞ UYARISI

Kavşakta bulunan tramvay geçiş güzergahına çift kompenant boya ile tramvay hemzemin geçiş hatları gösterilerek tramvay yaklaşım uyarı sembolleri uygulandı. Kent genelinde ise 160 bin metrekare termoplastik çizgi çalışması, 38 bin metrekare çift kompenatli boya ile yaya geçitleri, yavaşlama uyarı çizgi çalışması, 1200 adet de ok ve semboller uygulandı.

 

ZABITA GÖREVDE OLACAK

Öte yandan Zabıta ekipleri de pazartesi günü okul önlerinde olacak. Ekipler ana güzergahlarda okul önlerinde öğrencilerin sağlıklı bir şekilde okula gidebilmeleri için görev yapacak. Ekipler servislerin okul önlerine güvenli bir şekilde yanaşmaları ve kalkış yapmalarına yardım edecekler.