İkinci el araba piyasası her zamanki gibi çok canlı. Her gün pek çok araba ilanı yayınlanıyor, yüzlerce araç satılıyor. Ne yazık ki sahibinden satılık araba piyasasındaki bu hareketlilik bazı kötü niyetli kişileri de cezbediyor. İlan ver ve hemen sat sistemi hem alıcılar hem de satıcılar için işleri çok kolaylaştırsa da araba satın alırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

 

Elbette ikinci el araba ilanı verenler arasındaki kötü niyetli şahısları tespit etmek hiç kolay değil. Bu nedenle alıcıların titiz davranması, araştırması ve işlerin aceleye getirilmesine izin vermemesi gerekiyor. Dolandırılmamak için dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizin için derledik. 

 

  • İkinci el arabanızın motor ve şase numarası ile plakayı mutlaka sorgulayın.

Çalıntı araç ya da kilometre veya kazaların gizlenmesi gibi kötü niyetli davranışlardan, hatta satın aldıktan sonra plakanın değiştirilerek başka araba ilanı verilmesi gibi dolandırıcılıklardan korunmak için motor ve şase numarası ile plakayı mutlaka karşılaştırın. Şase no ile ruhsattaki şase no ve plakanın uyuşmuyorsa, satıcı bir şeyler gizliyor olabilir.

 

  • İkinci El Arabanızın Yedek Anahtarı Mutlaka İsteyin

Nasıl yeni bir eve taşındığımızda anahtarın bizden başka kimsede olmadığından emin olmak için kilidi değiştiriyorsak, arabamızın da çalınmaması gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Sahibinden satın alınan araçlarda, aracın yedek anahtar ile açılarak çalınması söz konusu olabiliyor. Üstelik böyle durumlarda sigorta araçta zorlama olmadığı gerekçesi ile bunu hırsızlıktan saymıyor.

 

  • Aracı Almadan Parayı Teslim Etmeyin

Noterin yanında para transferi yapabilir, yanınızda götüreceğiniz bir senedi orada doldurabilir ya da blokeli havale gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak noter öncesinde kesinlikle para vermeyin ve sözleşmenin imzalanmasını bekleyin. Sahibinden araç satın alırken karşınızdaki kişiyi tanımadığınızı unutmayın. Yanınızda yüklü miktarda nakit bulundurmaktan kaçının.

 

  • Mutlaka Ekspertize Sokun

Aracı mutlaka güvenilir bir ekspertize sokun, mümkünse tanıdığınız ve güvendiğiniz bir otomobil tamircisine gösterin. Aracın sizden saklanan bir kazası ya da orijinal olmayan bir parçası varsa bunları mutlaka öğrenmelisiniz.

 

  • Aracın Kaçıncı Sahibi Olduğunuzu Öğrenin

İkinci el araba satışlarında pek değinilmeyen bu detay aslında arabanın ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili ipuçları içerir. Yakın zamanda sürekli tekrar satılan bir arabanın kronik sorunları olması muhtemeldir. İlan veren kimse “sürekli bozulduğu için satmak istiyorum” demek istemez. Bu gibi detayları e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 

Bunları kontrol etmeden önce aradığınız ikinci el arabayı bulmanız lazım bunun içinde biarabam.com gibi ikinci el seri araba ilan sitelerinden faydalanabilirsiniz.