Sinsi bir hastalık olan diyabet, günümüzde birçok insanın hayatını zor bir hale getiriyor. Şeker hastaları doktorların verdiği tavsiyelere mutlaka dikkat etmek zorundadırlar. Şayet dikkat etmezlerse sonunda daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunlar arasında sıklıkla karşılaşılan bacak kesilmesi, ayak parmaklarının kesilmesi hastayı çok zor bir duruma getirebilir. Şeker ve diyabet hastaları, içi boş protez külot kullanımı yaparak rahat bir şekilde hareket edebilirler.

Ara Öğünleri Atlamayın

Şeker, diyabet ve obezite hastalarının dikkat etmeleri gereken en önemli konu, hastalıkla ilgilenen doktorun verdiği tavsiyelere kesinlikle uyması gerektiğidir. Tip olarak değişiklik gösteren şeker hastalığında az ve sık öğünlerle tokluk hissi veren besinler tüketilmelidir. Doktorun verdiği önerilerle ara öğünler kesinlikle atlanmadan yoğurt, meyve, kuruyemiş gibi besinlerden tüketilmelidir. Gece uyumadan önce süt, ayran, kefir gibi içecekler alındığında şeker hastası olan kişi rahat bir uyku ile güne daha zinde, enerjik ve insülin direnci normal bir seviyede başlar.

Şeker Hastalığı ve İnsülin

Herhangi bir sebeple ortaya çıkan şeker hastalığı beslenme şekline göre değişiklik gösterir. Şeker hastalığı konusunda şikayet edenler öncelik olarak iyi bir hastanenin Endokrinoloji ve metabolizma servisine başvurmalıdır. Ancak hastaneye gitmeden önce iki günlük şeker takibi yapmalıdır. Sabah aç karna, sabah kahvaltısından iki saat sonra, öğlen aç karna, öğle yemeğinden iki saat sonra, akşam yemeğinden önce, akşam yemeğinden iki saat sonra ve gece yatmadan önce şeker ölçümü yapılması, doktorun vereceği insülin tedavisi için önemlidir. Şeker hastalığı olan kişiler kesinlikle insülin yapımını aksatmamalıdır. Ayrıca doktorların önerdiği içi boş protez külot kullanımı yapılmalıdır.

Çağımızın Hastalığı Şeker

Günümüzde küçük çocuklarda bile ortaya çıkan şeker hastalığı, hayatı tehlikeye atan ciddi bir hastalıktır. Şeker hastalığı yaşayan kişiler özellikle stresten uzak durmalıdır. Beslenme, spor, diyet, kilo kontrolü gibi konuların düzenli olması şeker hastalığının daha az zarar vermesine ve daha uzun süre hayatta kalınmasını sağlar. Çağımızın hastalığı olan şeker ve diyabet için doktorun verdiği önerileri dinleyerek hastalık seyri değiştirebilir. Şeker hastalığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde değerlendirilmelidir.