Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında İlyasköy Göleti ve Ortaburun sulama barajına 30 bin yavru sazan balığı salındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelindeki göletlerde balıklandırma projesine devam ediliyor. Bu kapsamda Akdeniz Su ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonu'ndan temin edilen 30 bin yavru sazan balığının 15 bini İlyasköy göleti, 15 bini de Ortaburun sulama barajına bırakıldı. 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, balıklandırma çalışmalarıyla göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması, turizme yönelik sportif amaçlı balık avcılığı ve yöre halkının gölden istifade etmesinin amaçlandığını belirtti.

Amatör balıkçıların bilinçli davranması gerektiğine dikkati çeken Parıldar, şunları kaydetti:

"Baraj ve göletlere bırakılan yavru balıkların üreyip çoğalmaları için en az 2 yıl yaşamaları gerekiyor. Bu nedenle amatör avcılık yapan vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı avcılık yapmalarını rica ediyoruz. Balıklara üreme şansı tanıyalım. Doğal olarak üreyen 1 kilogram ağırlığındaki bir sazan balığı yılda 200-300 bin yumurta bırakıyor. İl Müdürlüğü olarak özellikle balıkların avlanma dönemi, boyu ve yöntemi hakkında vatandaşlarımızı sık sık bilgilendiriyoruz. Avlanma konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz." 0