Yurtiçi üniversiteler arası öğrenci değişimini içeren Farabi Programı kapsamında, öğrenciler bir ya da iki yarı yıl farklı bir yükseköğretim kurumlarında eğitim alma imkanı elde ediyor.

Değişime katılan öğrenciler 4 ay boyunca karşılıksız burs alacaklar. Bugüne kadar 30 bin kişi bu programdan faydalandı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından önemsenilen ve yükseköğretim kurumlarının, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının niteliklerini artıran Farabi Programı ile öğrenciler, daha köklü üniversitelerde eğitim görme imkanına da kavuşuyor.Değişime katıldıkları sürede varsa diğer bursları da devam eden öğrenciler için bu yıl aylık burs miktarı 400 lira olarak belirlendi.

CMP kapsamındaki 15 üniversiteye gidecek öğrencilere burs avantajı

Kalkınma Bakanlığı tarafından bu yıl başlatılan ve daha az gelişmiş bölgelere yönelik uygulanacak Cazibe Merkezleri Programı (CMP) kapsamında, YÖK'ün belirlediği 23 ilden 15 üniversiteye Farabi Programı ile gidecek öğrencilere de 8 ay boyunca 600 lira burs ödenmesi kararlaştırıldı.

Farabi Programı'nda yurt içindeki diğer üniversitelere giden öğrencilere 4 ay süre ile 400 lira karşılıksız burs verilirken, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 15 üniversiteye gidecek öğrencilere 8 ay boyunca 600 lira burs verilerek avantaj sağlandı.

Belirlenen üniversiteler ise ; Erzincan, Bayburt, Bingöl, Munzur, Muş Alparslan,  Bitlis Eren, Ağrı İbrahim Çeçen, Gümüşhane, Ardahan, Batman,Hakkari, Iğdır, Mardin Artuklu, Bitlis Eren, Ağrı İbrahim Çeçen, Gümüşhane, Siirt ve Şırnak üniversiteleri oldu.